Kalender

Opdateret d. 21.9.2016
 
     
  Kalender over hidtil aftalte aktiviteter på Poul la Cour Museet  
  an 10. okt 7. okt an 3. okt

Dato

Kl.

Emne

Bemærkninger

2017      
Januar Åben hver onsdag 10-15    
Ons 18. jan Kl. 19 Besøg med rundvisning Kirsten Jensen, Arne Holm
2016      
December Åben hver onsdag 10-15    
November Åben hver onsdag 10-15    
11.-13. nov Nærmere Besøg af Gesche Nordmann BJT
Lør 5. nov Nærmere Vindtræf i Brande BJT
Oktober Åben hver onsdag 10-15    
Søn 30. okt nærmere teknisk/historisk rundvisning Leif Poulsen, Hans Sloth
Tir 25. okt. Aftales senere Gesten Børnecenter Tina/ Leif P.
Søn 16. okt Kl. 10 Askov Højskole Kristian la Cour, Arne Holm
Fre. 14.- søn. 16. okt. Nærmere Besøg af Gesche Nordmann Efterårsmøde på højskolen/BJT
Man 10. okt Nærmere Rybners Leif Poulsen, Ole Gadsbølle
søn. 9. okt foreløbig reservation motorcyklister Leif Poulsen, Toft
man 10. okt nærmere Rybners Leif Poulsen, Ole Gadsbølle
fre 7. okt 15:30 - 17:00 Rundvisning Leif Poulsen, Erik Bitch O.
Ons.5. okt Kl. 9 - 14 Aalborg Uni Esbjerg Leif Poulsen, Tove Morell
ir 11. okt Nærmere Rybners AFtales Nærmere Hans Sloth /Leif P.
15.30 - 17.00 Erik B. Olsen /Arne Holm.
Nærmere Rybners /Leif P.
10-13 ars RISOM T: /Leif P.
lør 1. okt Kl. 13 Ingeniør-gruppe Leif Poulsen, Frank Hansen
September Åben hver onsdag 10-15    
26.-30. sep. Nærmere Naturvidenskabs Festival Leif Poulsen, Povl-Otto N.
Tor. 8. sep kl. 12 - 15 DTU Jens Nørkær/Leif P.
3. sep Nærmere Trolden i Vejen Leif P. Bjarke
ær 3. sep Nærmere Niels Andarsen Arne Holm
Fre. 2. sep aftales nærmere Historisk-teknologisk rundvisning Hansenberg/Leif P.
August Åben hver onsdag 10-15    
Fre 19. aug. Kl. 17:00 Rundvisning Arne Holm. Hardy H. Nielsen
ons 24. aug kl. 11 - 14 Højmarksskolen SPECcenter Charlotte Braagaard/Leif P.
Man 15. aug Kl. 19:15 Øster Lindet Lokalarkiv Arne Holm. Kaj Frandsen
Søn 14. aug Nærmere Silvio Matysik http://www.wind-turbine-models.com/BJT
Tir 9. aug Eftermiddag Egetoft aktivitet og træning Ingrid Laudal - Arne Holm
Søn 14. aug Nærmere Silvio Matysik http://www.wind-turbine-models.com/BJT
Juli Åben hver onsdag 10-15    
29.-31. juli Nærmere Besøg af Gesche Nordmann BJT
Ons 6. juli Kl. 10 Rundvisning Fl. Wennike/ Bjarke Thomassen
Juni Åben hver onsdag 10-15    
Søn 19. juni Kl. 10 Generalforsamling Leif P. / Inge Lis / Bjarke
Søn 19. juni Kl. 10-16 Dansk Mølledag Leif P. /Inge Lis
16.-19. juni Hele dage Besøg af Gesche Nordmann BJT
Lør 11. juni Kl. 10 Rundvisn. og demonstr.20 personer Arne Holm / Lisbeth Pedersen
Tor 9. juni Kl. 10 Bestyrelsesmøde i Fonden BJT
Maj Åben hver onsdag 10-15    
Man 23. maj Kl. 18:30 Porsholdt Jakob TH. Lander + Leif P.
Ons 11. maj Kl. 16 Besøg af Simon Berg BJT
tir 10.-11. maj Besøg af Gesche Nordmann BJT
April Åben hver onsdag 10-15    
Ti 19. apr Kl. 12 - 15 Østerbyskolen Pernille + Leif P.
Ti 12. apr Aften Askov Bylaug BJT
Ti 12. apr Kl. 12 - 15 Østerbyskolen Pernille + Leif P.
Man. 4. apr Kl. 9-13 Talenter fra gymnasier i Esbjerg Asta / Leif Poulsen
Lø 2. apr Dag Udstilling i Vingsted BJT-Per L
Lø 2. apr Kl. 11 Rundv. med vægt på det tekniske Lise Withøft - Leif Poulsen
Marts Åben hver onsdag 10-15    
To 31. mar Nærmere Møde i Fond prøvekursus Leif P, BJT
Søn 13. mar Kl. 13:30 Rundvisning af gruppe Jens H. Jensen
Februar Åben efter aftale    
Lør 27. feb kl. 16 Rundvisn, Gr 8 pers Arne Holm
On 24. feb kl. 12:15 Møde om kursus BJT
Ma 1. feb kl. 12:15 Højmarksskolen Leif P
Januar Åben efter aftale    
On 27. jan kl. 19:30 ERFA gruppen Arne H
Ma 25. jan kl. 12:15 Højmarksskolen Leif P
To 21. jan kl. 18:00 Møde i Fonden BJT
On 20. jan kl. 10:30 Varde Museum PON
2015      
December Åben hver onsdag 10-15    
November Åben hver onsdag 10-15    
Oktober Åben hver onsdag 10-15    
To 22. okt kl. 12:00 Firbandemøde BJT
Tor 22. okt Kl. 11:30 Højmarkskolen, 25 el A. Hesselund/Leif Poulsen
Ti 20. okt kl. 18:30 Familie og Samfund Sanne Ravn
Man 19. okt Kl. 12:30 Højmarkskolen, 25 el A. Hesselund/Leif Poulsen
Man 19. okt Kl. 8:45 Højmarkskolen, 25 el A. Hesselund/Leif Poulsen
September Åben hver onsdag 10-15    
Tor 24. sep Kl. 8:30 Ungdomsskole, Holsted Mick Kristensen, Leif P.
Tir 15. sep Kl. 9:15 Gesten Skole Leif Poulsen
Søn 13. sep Kl. 9:00 Familiegruppe Jan Nørgaard
August Åben hver onsdag 10-15    
Lør 29. aug Kl. 9:30 Cyklister, 24 Lise Witthøft/Arne Holm
Fre 21. aug Kl. 13:00 Åbning af ny udstilling Bjarke
Tor 20. aug Kl. 16:30 Askov Højskole Kristian la Cour/Arne Holm
Tir 4. aug Kl. 12--> 20 børn + 5 voksne Sophus Ejler Jepsen
Man 3. aug Kl. 10:30 E.Brodersen. 6 pers. Povl-Otto
Juli      
Juni      
Søn 21. Juni Kl. 12-16 Dansk Mølledag Povl-Otto
Søn 21. Juni Kl. 14 Generalforsamling Poul la Cour Museets Venner Povl-Otto
Man 1. Juni Kl. 12:10-14:50 Østerbyskolen, 20 el. Leif Poulsen
Maj Åben hver onsdag 10-15    
Ma 11. maj Nærmere: Aflyst NTS Science Fair Husk tilmelding
Ma 4. maj Kl. 10 Tidevand Povl-Otto
April Åben hver onsdag 10-15    
Ti 28. april Kl. 14 Knudepunktet Bjarke
To 23. april Kl. 18 Fondsbestyrelsesmøde Bjarke
Marts Åben hver onsdag 10-15    
Tor 26. mar Kl. 17 - 19 Elektroteknisk Forening G.R.Fredslund/Bjarke
Februar Lukket på grund af intern renovering  
To 5. feb Kl. 18 Fondsbestyrelsesmøde Bjarke
Ti 3. feb Kl. 14-17 Silkeborg Seminarium Martin Silassen
Januar Lukket på grund af intern renovering  
On 7. jan Kl. 15 Best.møde venneforen. Povl-Otto
2014      
December Åben hver onsdag 10-15    
Sø 7. dec Nærmere ? 3 -4 SRP-elever Leif
November Åben hver onsdag 10-15    
To 27. nov 10 - 14 ? Andreas Kristensen SRP Leif
To 20. nov Kl. 18 Fondsbestyrelsesmøde Bjarke
On 19. nov 11:30 ? Museets hjælpere Bjarke
Ti 18. nov Kl. 13 ? Møde m. Anne Marie Bjarke
Sø 16. nov KL. 12 ? Prof. Henry Bergmann Bjarke
To 13. nov Nærmere ? Mathias Ibsen SRP Leif
On 12. nov Kl.18 Y Men's Club, Kolding 1 Bjarke
Man 10. nov kl. 13-15 Aalborg Uni. Esbjerg Leif
To 6. nov 2-4 gange 30 min. Askov-Malt skole Leif
On 5. nov Kl. 15 PLC-Venner bestyr. møde Povl-Otto
On 5. nov Kl. 10-12 Aktivitetsgr. IDA Troels Thomsen
Lør 1. nov Hele dagen Arbejdsdag Bjarke
Oktober Åben hver onsdag 10-15    
Tir 28. okt kl. 9:30 Arkivmøde Bjarke/Povl-Otto
Tor 23. okt 15 - 18 Beboergr Ludv Schr vej Oluf Jensen
September Åben hver onsdag 10-15    
Tor 25. sep 9:30 Danfoss Hist Forening Niels Juul Henriksen
Ma 22. sep Uge 39, aftales nærmere Naturvidenskabsfestival Leif / Povl-Otto
ons 17. sep 16:15 Besøg Bjarke
Fre 12. sep Kl. aftales nærmere 5. kl. Gesten Skole Tina Larsen /Leif
Lør 6. sep Eftermiddag Familiearrangement Oluf Jensen
August Åben hver onsdag 10-15    
Tir 19. aug Kl. 16 - 18 Lightbody - Mærsk Bjarke
Tir 12. aug Kl. 19.30 - 21.00 Askov Højskole Bjarke
Juli Åben efter aftale    
Fre 4. juli kl. 16-18 LM Wind Power Bjarke
Juni Hver onsdag 10-15    
Fre 27. juni kl. 16-18 LM Wind Power Bjarke
Søn 15. juni kl. 14 Generalforsamling PLCV-forening
Søn 15. juni Åbent fra kl. 12 - Dansk Mølledag PLCV-forening
On 11. juni Kl. 12.00, Danmarks Vindmølleforening Møde, rundvisning. spisning
On 4. juni ? Stauning Menighedsråd Birger, pon, bjarke
Man 2. juni 11:15 Vejen Realskole Kontakt: Ole Strange
Maj Hver onsdag 10-15 Åbent Vi arbejder
Lør 31. maj 10 til ca 13 Lillebælt Smakkelaug Bjarke
Fre 30. maj 16:00 Hans Sørensen, en mindre gruppe Arne Holm
Onsdag d. 21. maj aftales nærmere 7. kl. Rødding Skole Kontakt: Hans H. Rasmussen
Lør 10. maj 10:00 - 13:00 20 gamle kollegaer Leif Poulsen
Man 5. maj 8:00 - 10:00 4. klasse natur/teknik Askov-Malt Skole, Lene Toft-Hansen
Fre 2. maj 10:00 - 11:45 4. klasse natur/teknik Askov-Malt Skole, Lene Toft-Hansen
Tor 1. maj 8:30 - 12:30 4.-6. klasse natur/teknik Brørupskolen, Per Henriksen
April Hver onsdag 10-15 Åbent Vi arbejder
On 30. apr 8:30 - 12:30 4.-6. klasse natur/teknik Brørupskolen, Per Henriksen
Tir 29. apr 8:30 - 12:30 4.-6. klasse natur/teknik Brørupskolen, Per Henriksen
Man 28. apr 8:30 - 12:30 4.-6. klasse natur/teknik Brørupskolen, Per Henriksen
Lør 26. april 13:00 - 16:00 Familiearrangement Grethe Nielsen
On 23. apr 13:00 og 15:00 Fælles projektmøde Skolereformen
Man 14. apr 10 Skibelund G & I Kontakt: Dirk Jensen
To 10. apr 8:15 - 13:00 9. kl. Højmarkskolen Kontakt: Mick
Lør 5. april 09:00 Arbejdsdag Bjarke
Fre 4. apr 8:15 - 13:00 9. kl. Højmarkskolen Kontakt: Louis
To 3. apr 8:15 - 13:00 9. kl. Højmarkskolen Kontakt: Mick
Ti 1. apr 8:15 - 13:00 9. kl. Højmarkskolen Kontakt: Jens
Marts Hver onsdag 10-15 Åbent Vi arbejder
Lør 29. mar Vi udstiller hele dagen Vindmølleforeningens Årsmøde, Vingsted Bjarke og Per
Fre 28. mar 8:15 - 13:00 9. kl. Højmarkskolen Kontakt: Louis
To 27. mar 8:05 - 10:00 6. kl. Askov-Malt Skole Kontakt: Pernille Gilling
ON 26. mar 8:05 - 10:00 3. kl. Askov-Malt Skole Kontakt: Pernille Gilling
Ti 25. mar 8:15 - 13:00 9. kl. Højmarkskolen Kontakt: Jens
Ma 24. mar 11:30 - 13:30 6. kl. Askov-Malt Skole Kontakt: Pernille Gilling
Tir 18. mar ? Rybners Gymnasium, Talentpleje Leif Poulsen
Tor 13. marts 18:00 Møde i Poul la Cour Fonden Bjarke
On 12. marts 14:00 Møde med Mick, Højmarksskolen Skolereformen
Fre 7. marts 13:00 Møde med Pernille Gilling, Askov-Malt skole Skolereform
Fre 7. marts 09:00 Møde i skolegruppen Skolereformen
Tor 6. marts 18:30 Y-mens Club Vera Sønderby
Februar Hver onsdag 10-15 Åbent Vi arbejder
Januar      
2013      
December 10-15 åbent hver onsdag
November 10-15 åbent hver onsdag
Torsdag 28.11.2013 Kl. 10 Studieretningsopgave
Josefine Buksbom
Kontaktperson:
Povl-Otto Nissen
Onsdag 27.11.2013 Kl. 10 Studieretningsopgave
Mathilde
Kontaktperson:
Povl-Otto Nissen
Onsdag 20.11.2013 Kl. 10 Studieretningsopgave
Rikke Pedersen
Kontaktperson:
Povl-Otto Nissen
Torsdag 14.11.2013 Kl. 9-12 og 13-16 To 9. klasser fra Askov Efterskole Kontaktperson:
Ann Mia Lauritsen/
Povl-Otto Nissen
Fredag 8.11.2013 Kl. ca. 10 og ca. 1½ time. Vattenfall A/S. Kontaktperson:
Mette Korsager
Oktober 10-15 åbent hver onsdag
Mandag 28.10.2013 Kl. ca. 12 og fire timer frem Aalborg Universitet Esbjerg: Vindenergi Camp for 30-40 udvalgte gymnasieelever. Kontaktperson:
Leif Poulsen
Søndag 20.10.2013, 14.00-16.00
Dobbeltforedrag: LYTTENDE PLANKER OG FØLSOMME RUM
Kunst: Henrik Menné Videnskab: Anna Arnfred Vallgårda Kontaktperson:
Sophus Ejler Jepsen
Søndag 13.10.2013, 14.00-16.00
Dobbeltforedrag: OMKRING DAN LA COURS DELTAGELSE I NORDLYSEKSPEDITIONEN
Kunst: Eva la Cour Videnskab: Peter Stauning Kontaktperson:
Sophus Ejler Jepsen
Torsdag 10.10.2013, Hele dagen
DONG Energy Wind Power Kontaktperson:
Bjarke
Søndag 6.10.2013, 14.00-16.00
Dobbeltforedrag: SVAMP I BILLEDSPROGET OG DET LEVENDE ORD
Kunst: Sophus Ejler Jepsen
Videnskab: Jacob Heilmann-Clausen
Kontaktperson:
Sophus Ejler Jepsen
Torsdag 3.10.2013, 9:00-11:00
2. grupper, Aalborg Universitet Esbjerg
Vindtunnelforsøg, historie og rundvisning Kontaktperson:
Jens Bo Holm-Nielsen
Leif Poulsen
Tirsdag 1.10.2013, 8:50-11:45
6. klasse fra Holme Å Skolen
Naturvidenskabsfestival Kontaktperson:
Ingrid Nielsen
September 10-15 åbent hver onsdag
Mandag 30.9.2013, 8:50-12:10
3. klasse fra Holme Å Skolen
Naturvidenskabsfestival Kontaktperson:
Ingrid Nielsen
Søndag 29.9.2013, 15.00-17.00
Dobbeltforedrag: NATURKRAFT OG ANDRE MARKEDSKRÆFTER
Kunst: René Schmidt
Videnskab: Kim Sneppen
Kontaktperson:
Sophus Ejler Jepsen
Søndag 29.9.2013, 13.00-15.00
Alle er velkomne
Fernisering af kunstudstilingen "Naturkraft" Kontaktperson:Sophus Ejler Jepsen
Mandag 23.9.2013, Formiddag 5. klasse fra Gesten Skole Kontaktperson:Tina Larsen
23.9.2013, uge 39, 40 og 41 Efter aftale Start på Naturvidenskabsfestival, Tema: Energi til Livet Tilmelding: plc@poullacour.dk eller tlf: 2763 7036 (Bjarke) eller 5126 0117 (Povl-Otto)
19.9.2013 10.30 Pensionerede Ingeniører Gruppe
Tirsdag 17.09.2013 19.00-20.30 A/B Højskolevænget 3 Kontakt: Nils Bjørn Jensen
Onsdag 11.09.2013 14.00 Bestyrelsesmøde, Poul Cour Museets Venner Lukket møde
03.09.2013 08-17 Siemens Lukket møde
August 10-15 åbent hver onsdag
27.8.2013 19.30 Askov Højskole Vandrekursus
20.8.2013 08-17 Siemens Lukket møde
Juli      
Juni      
16.6.2013 12-16 Dansk Mølledag Alle interesserede
16.6.2013 14.00 Generalforsamling Poul la Cour Museets Venner
12.6.2013 18.00 Fondsbestyrelsen Lukket møde
12.6.2013 14:30 Dan Møller 10 personer
Maj 10-15 Åbent hver onsdag
16.5.2013 8:30 Bække Skole 6. klasse
15.5.2013 15:00 Møde vedr. aftenskole  
13.5.2013 19.00 Askov Højskole  
11.5.2013 Hele dagen Bjarke Gruppe
9.5.2013 16:00 Pensionistgruppe 9 personer
8.5.2013 16:00 Møde vedrørende kunst Lukket møde
8.5.2013 10:30 Møde med Jos Beurskens  
4.5.2013 Hele dagen Arbejdsdag Gruppe
April; 10-15 Åbent hver onsdag
20.4.2013 16:30 Vedvarende Energi Møde og rundvisning
15.4.2013 18.30 Y Mens Club Gruppe
Marts      
25.3.2013;   Skibelund Efterskole 3 grupper a´ 30 elever
Februar      
18.2.2013 Aften Familie og Samfund Lukket arrangement
Januar      
18.1.2013   Askov Højskole ca. 25 elever
2012      
8.11.2012 18.00 Bestyrelsesmøde i fonden Lukket møde
7.11.2012 ca. 9.00 til 15.00 To SRP elever Forsæg
27.10.2012 9.00 - 16.00 Arbejdsdag på museet Alle er velkommen
26.10.2012 9.00 - 12.00 AMU Syd  
24.10.2012 18.30 - 22.00 Beboerforening Lukket møde
11.10.2012 12.00 Syd Energi Lukket møde
10.10.2012 8.30 - 12.00 Højmarksskolen Holsted Lukket arrangement
9.10.2112 19.00 Socialdemokratiet i Vejen Lukket møde
7.10.2012 11.00 - 16.00 Cykelrute 3 besøger museet  
6.10.2012 til
20.10.2012
14.00 14.00 Kunstudstilling Onsdag den 10 og 17. oktober også kl 18.00 til 20.00
5.10.2012 9.15 - 13.00 Gesten Skole 5. klasse
2.10.2012 9.00 - 12.00 Ladelund Efterskole 9. klasse
1.10.2012.. 9.00 - 12.00 Ladelund Efterskole 9. klasse
1.10.2012 13.00 - 16.00 Ladelund Efterskole 9. klasse
26.9.2012 13.00 Gruppe Rundvisning
26.9.2012 19.00 Askov Bylaug Lukket møde
19.9.2012 8.00 - 16.00 Rybners Gymnasium Forsøg med vindtunnel
12.9.2012 Reserveret om dagen Rundvisning af gruppe Lukket omvisning
7.9.2012 10.30 Besøg af Martin Lidegaard Lukket møde
5.9.2012   Besøg af gruppe  
24/28.9.2012 Annonceres senere Naturvidenskabsfestival  
3.9.2012 19.00 Y-Mens Lukket møde
5.8.2012   Besøg fra Norge  
5.8.2012   Besøg fra USA  
19.7.2012   Besøg fra Korea  
4.7.2012 9.00 - 16.00 Arbejdsdag
Museet holder åbent
 
4.7.2012 13.00 Besøg af gruppe 4 personer
27.6.2012 9.00 - 16.00 Arbejdsdag
Museet holder åbent
 
20.6.2012 9.00 - 16.00 Arbejdsdag
Museet holder åbent
 
17.6.2012 14.00  Generalforsamling Poul la Cour Museets Venner  
17.6.2012 11.00 - 16.00 Dansk Mølledag Alle er velkomne. Rundvisning og demonstration. Pris 50 kr. pr. person
13.6.2012 9.00 - 16.00 Arbejdsdag
Museet holder åbent
 
13.6.2012 13.00 Gruppe, 9 personer  
6.6.2012 12.30 Codan Lukket arrangement
7.5.2012 9.00 Rybners Gymnasium Forsøg med vindtunnel
2.5.2012 9.00 - 16.00 Arbejdsdag
Museet har åbent
 
28.4.2012 9.00 - 16.00 Arbejdsdag
Museet har åbent
 
25.4.2012 9.00 - 16.00 Arbejdsdag
Museet har åbent
 
19.4.2012   Rybners Gymnasium Forsøg med vindtunnel
18.4.2012 9.00 - 16.00 Arbejdsdag
Museet har åbent
 
11.4.2012 9.00 - 16.00 Arbejdsdag
Museet har åbent
 
11.4.2012   Rybners Gymnasium Forsøg vindtunnel
28.3.2012 9.00 - 16.00 Arbejdsdag
Museet har åbent
 
27.3.2012 19.30 LAG Vejen Generalforsamling
24.3.2012 9.00 - 16.00 Udstilling Vingsted Centeret Danmarks Vindmølleforening
21.3.2012 9.00 - 16.00 Arbejdsdag
Museet har åbent
 
14.3.2012 9.00 - 16-00 Arbejdsdag
Museet har åbent
 
12.3.2012 16.00 - 18.00 Møde i møllerummet Lukket møde
10.3.2012 9.00 Møde i kunstgruppe Lukket møde
8.3.2012 18.00 Bestyrelsesmøde fonden Internt
7.3.2012 9.00 - 16.00 Arbejdsdag
Pressemøde vedr. ny bog
Museet har åbent
 
6.3.2012  19.00 Møde i skolestuen Lukket møde
5.3.2012   Rybners Gymnasium Forsøg
29.2.2012 9.00 - 16.00 Arbejdsdag
Museet har åbent
 
22.2.2012 9.00 - 16.00 Arbejdsdag
Museet har åbent
 
15.2.2012 9.00 - 16.00 Arbejdsdag
Museet har åbent
 
8.2.2012 9.00 - 16.00 Arbejdsdag
Museet har åbent
 
1.2.2012 9.00 - 16.00 Arbejdsdag
Museet har åbent
 
25.1.2012 9.00 - 16.00 Arbejdsdag
Museet har åbent
 
18.1.2012 9.00 - 16.00 Arbejdsdag
Museet har åbent
 
11.1.2012 9.00 - 16.00 Arbejdsdag
Museet har åbent
 
4.1.2012 9.00 - 16.00 Arbejdsdag
Museet har åbent
Alle er velkomne
14.12.2011 10.00 16.00 Afslutning på museet Internt
12.12.2011 12.00 - 14.30 8. klasse Grønvangsskolen Internt
9.12.2011   SRP elever fra Esbjerg Internt
8.12.2011 12.00 - 14.30 8. klasse Grønvangskolen Intert
7.12.2011   SRP elev fra Ribe Katedralskole Internt
7.12.2011 9.00 - 16.00 Arbejdsdag på museet Alle er velkomne
5.12.2011 8.30 - 13.30 7. klasse Grønvangsskolen Internt
5.12.2011 12.00 SRP elev fra Vejen Gymnasium Internt
30.11.2011 9.00 - 16.00 Arbejdsdag på museet alle er velkomne
30.11.2011   Møde Ribe Katedralskole Internt
17.11.2011 8.00 - 17.00 Besøg Siemens Wind Power Internt
16.11.2011 9.00 - 16.00 Arbejdsdag på museet Alle er velkomne
10.11.2011   Udstilling på off shore messe Esbjerg  
9.11.2011 9.00 - 16.00 Arbejdsdag på museet Alle er velkomne
7.11.2011 til 11.11.2011 8.00 - 14.00 Højmarksskolen Internt
2.11.2011 9.00 - 16.00 Arbejdsdag på museet Alle er velkomne
27.10.2011 18.00 Bestyrelses,møde Fonden Internt møde
17.8.2011   Besøg fra Ingeniørhøjskolen i Aarhus Lukket arrangement
24.8.2011 9.00 Arbejdsdag på museet Alle er velkomne
25.8.2011 14.00 Besøg af international gruppe, Askov Højskole Lukket arrangement
31.8.2011 9.00 Arbejdsdag på museet Alle er velkomne

1.9.2011

 

Besøg af T. Lindsay Baker, USA

Internt møde

7.9.2011 9.00 Arbejdsdag på museet Alle er velkomne
8.9.2011   Indlæg fra Poul la Cour Museet ved en International Moulinologisk Konference i Aalborg. Indlæggets tittel er "The story about the reduction in number of blades" Det handler om la Cours forskningsresultat at færre vinger var bedre. Indlægget m. billeder holdes på engelsk af Povl-Otto Nissen
14.9.2011 9.00 Arbejdsdag på museet Alle er velkomne
14.9.2011 8.30 - 16.00 MUSKO-konference i Odense: Hvorfor ta' skolen ud af skolen? Povl-Otto Nissen deltager
19.9.2011 12.45 - 15.30 Efterskolernes Work Shops Lukket arrangement
21.9.2011 9.00 Arbejdsdag på museet Alle er velkomne

Fra 26.9 til 30.9.2011

 

Naturvidenskabsfestival

Skoleklasser fra 4. klasse og op kan aftale tid.

28.9.2011 9.00 Arbejdsdag på museet Alle er velkomne
Fra 3.10 til 7.10.2011   Forsat Naturvidenskabsfestival i Vejen Kommune Skoleklasser fra 4. klasse og op kan aftale tid
5.10.2011 9.00 Arbejdsdag på museet Alle er velkomne
12.10.2011 9.00 Arbejdsdag på museet Alle er velkomne
19.10.2011 9.00 Arbejdsdag på museet Alle er velkomne
22.10.2011 9.00 Arbejdslørdag på museet Alle er velkomne
26.10.2011 9.00 Arbejdsdag på museet Alle er velkomne

27.10.2011

13.00

 Møde i "Firebanden"

 Lukket arrangement

03.11.2011 19.00-19.30 Rundvisning før lysbilledforedrag Alle er velkomne
03.11. 2011 19.30 Lysbilledforedrag/ Askov før og nu
v. Arne Holm
Alle er velkomne
08.11.2011 18.00 Bestyrelsesmøde i Poul la Cour Fonden Internt møde